Cienkie włosy to problem, z którym boryka się wiele osób. Jego przyczyną mogą być: uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowa pielęgnacja, choroby współistniejące, czy niedobór określonych składników odżywczych. Fryzura traci wtedy na objętości, a kosmyki szybciej się przetłuszczają i są bardziej podatne na uszkodzenia. Jeśli masz właśnie takie delikatne, osłabione oraz oklapnięte włosy, zdobycie wiedzy na temat tego, co im nie służy, może pomóc Ci poprawić ich wygląd. Sprawdź, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja cienkich włosów, zapamiętaj wymienione wskazówki, a potem zastosuj je w praktyce i uważnie obserwuj, czy przynoszą oczekiwane rezultaty!

Jak poprawnie pielęgnować cienkie włosy?

Fundamentem dobrej pielęgnacji cienkich włosów jest dobór łagodnych, dedykowanych im środków oczyszczających oraz innych kosmetyków. Poleca się sięgać po naturalne szampony, odżywki, maski oraz wcierki o dobrym składzie. Po umyciu (najlepiej metodą OMO – czyli w kolejności odżywka, szampon, odżywka), połączonym z masażem skóry głowy, należy odsączyć nadmiar wody z włosów, ale nie używając do tego zwykłego ręcznika, tylko miękkiej, bawełnianej koszulki. Dobrym pomysłem jest stosowanie produktów zwiększających objętość, a także wystrzeganie się ciasnych fryzur i używania ozdobnych akcesoriów, o które mogą zaczepiać się pojedyncze kosmyki.

Ponadto wskazane jest ograniczanie używania lakierów i pianek oraz unikanie stylizacji włosów na gorąco (jeśli zajdzie już taka potrzeba, należy zastosować spray termoochronny). Natomiast do rozczesywania poplątanych kosmyków trzeba wybierać szczotki z naturalnego włosia, lepiej też nie czesać mokrych włosów. Kluczem do sukcesu jest również poprawnie dopasowana fryzura – włosy cienkie najlepiej prezentują się, jeśli są podcięte na prosto. W przypadku tego typu włosów nie powinno się też przesadzać z ich rozjaśnianiem oraz farbowaniem.

Co szkodzi cienkim włosom?

Aby wykonywać prawidłową pielęgnację włosów cienkich, należy zwracać uwagę na błędy, których lepiej nie popełniać, jeśli chce się zadbać o kondycję kosmyków. Zatem czego nie lubią cienkie włosy?Co pogarsza ich wygląd? Na tej liście można umieścić na przykład: stosowanie źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji i obciążających preparatów do stylizacji, nadmierne używanie suszarki, prostownicy i lokówki, częste farbowanie, czy szarpanie włosów podczas rozczesywania. Nie sprzyja im także mocne cieniowanie, niezdrowa dieta, rzadkie podcinanie zniszczonych końcówek oraz zbyt ciasne upinanie (czesanie wysokich kucyków i koków).

Pielęgnacja cienkich włosów – podsumowanie

Już teraz wiesz, że z cienkimi włosami trzeba się umiejętnie obchodzić. Jeśli chcesz poprawić ich stan, zaopatrz się w niezbędne kosmetyki oraz uświadom sobie konieczność stopniowej zmiany dotychczasowych nawyków i wprowadzenia do codziennej rutyny pielęgnacyjnej przedstawionych powyżej dobrych praktyk. W efekcie Twoje włosy nie będą sprawiały wrażenia pozbawionych życia, tylko zaczną wyglądać na zdrowe i zadbane!