Jesteś tym, co jesz. W tym stwierdzeniu jest wiele prawdy, ponieważ rzeczywiście zbilansowane i pełnowartościowe posiłki korzystnie oddziałują na ludzki organizm – zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. A jaki jest wpływ odżywiania na kondycję włosów? Co jeść, aby je wzmocnić? Które produkty spożywcze pozytywnie wpływają na stan kosmyków, a jakich składników pokarmowych lepiej unikać? Jak zadbać o włosy „od środka”? Zapoznaj się z kilkoma poradami i zastosuj je w praktyce!
Najważniejsze zasady diety na włosy – o czym trzeba pamiętać?
Aby Twoje włosy były piękne i zdrowe musisz zwracać uwagę na dietę, jaką stosujesz – nie może w niej zabraknąć konkretnych składników odżywczych (między innymi kluczowych witamin, makroelementów, ale i mikroelementów). Jadłospis powinien obfitować w produkty, które będą naturalnym źródłem: witamin z grupy B (m.in. tiaminy, ryboflawiny, niacyny, czy kwasu foliowego), witaminy A, C i D, magnezu, żelaza, wapnia, miedzi, cynku oraz krzemu, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Jaki w praktyce jest wpływ odżywiania na kondycję włosów? Zapewne, gdy przeanalizujesz skład zjadanych przez Ciebie posiłków, zobaczysz, że w Twoim menu są produkty, które warto jeść, ale i te, których zdecydowanie należy unikać, jeśli pragnie się mieć atrakcyjną fryzurę. Dieta na włosy powinna obfitować w: tłuste ryby morskie (np. tuńczyka lub łososia), wątróbkę, orzechy (np. włoskie, laskowe, czy ziemne), olej lniany, żółty ser, owoce morze, jajka, kaszę gryczaną, płatki owsiane oraz gorzką czekoladę. Warzywa na zdrowe włosy to: marchew, papryka, dynia, pomidory i brokuły, szczypiorek, natka pietruszki oraz szpinak, natomiast wśród owoców wymienia się: cytrusy, jabłka, mango, truskawki, czarne porzeczki, wiśnie i maliny. Kierując się osobistymi upodobaniami, można przyrządzić z tych składników wiele nie tylko zdrowych, ale i smacznych posiłków.
Jak powinna wyglądać dieta korzystnie wpływająca na kondycję włosów?
Czym jeszcze charakteryzuje się dieta na włosy? Oczywiście kluczowe znaczenie ma odpowiednie nawadnianie organizmu. Zalecane jest wypijanie dziennie przynajmniej dwóch litrów wody. Jeśli składniki zawarte w zjadanych posiłkach nie dostarczają tego, co niezbędne dla zachowania zdrowych włosów, wskazane jest rozpoczęcie suplementacji dopasowanej do występujących niedoborów (wcześniej należy skonsultować to ze specjalistą, aby pomóc sobie, a nie zaszkodzić).
A jakie błędy żywieniowe i grupy artykułów spożywczych niszczą nasze włosy? Na tej liście znajduje się przede wszystkim nadmierna ilość soli i cukru, alkoholu, mocnej kawy i herbaty, napojów gazowanych, produktów zawierających szczawiany, słodyczy oraz fast foodów i innych wysoko przetworzonych dań. To właśnie główne elementy złej diety, która osłabia strukturę włosów, spowalnia tempo ich wzrostu oraz przyczynia się do wysuszania się lub przetłuszczania skóry głowy.
Dieta dobra na włosy – podsumowanie
Chcesz zachwycać piękną fryzurą bez względu na okoliczności? Zależy Ci na tym, aby Twoje włosy zawsze prezentowały się nienagannie i były zadbane, długie, gęste, mocne oraz odporne na uszkodzenia? Wszystko w Twoich rękach – wystarczy, że zmienisz swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Zapamiętaj zamieszczone powyżej zasady diety na włosy, a następnie skorzystaj z nich, komponując codzienny jadłospis, wybierając przekąski, czy przygotowując posiłki zjadane na śniadanie, obiad lub kolację. Jeśli połączysz zbilansowane odżywianie z regularną pielęgnacją, stosowaniem odpowiednich kosmetyków oraz zdrowym trybem życia opartym na unikaniu stresu, już wkrótce zaobserwujesz pierwsze efekty.