Prawidłowy sen ma ogromny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, trzeba więc zatroszczyć się o jego odpowiednią jakość i długość. Warto też wiedzieć, że podczas nocnego wypoczynku, który ma zagwarantować regenerację sił fizycznych oraz psychicznych, należy jednocześnie zadbać o swoje włosy – zarówno te krótkie, jak i długie. Na co są one wtedy narażone? Jak upiąć włosy do spania, aby rano prezentowały się dobrze? W jaki sposób zabezpieczyć kosmyki przed ewentualnymi uszkodzeniami? Z jakich kosmetyków korzystać w ramach wieczornej pielęgnacji? Prezentujemy porady, które możesz wypróbować już tej nocy!
Czy włosy ulegają uszkodzeniom, gdy śpimy?
Choć często nie jesteśmy tego świadomi, nocą nasze włosy żyją swoim własnym życiem. Zasypiając, kładziemy głowę w jednym miejscu, lecz w trakcie snu nie trzymamy jej ciągle w tej samej pozycji, tylko nawet kilka razy zmieniamy ułożenie ciała, zwykle czyniąc to zupełnie nieświadomie. Wiercąc się, pocieramy włosami o poduszkę, kołdrę lub prześcieradło, przygniatamy je i ciągniemy, co sprawia, że mogą się one plątać, łamać, czy wyrywać. Trzeba zapobiegać osłabieniu kondycji kosmyków, konieczna jest zatem ich nocna ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Co zrobić z włosami na noc, aby się nie niszczyły?
Dobra wiadomość jest następująca – istnieje kilka metod, które uznaje się za składniki przepisu na efektywne zabezpieczenie włosów na noc. Oto najważniejsze z nich:
- spanie na jedwabnej poduszce,
- stosowanie satynowego czepka, który pozwala zapomnieć o porannych kołtunach,
- staranne rozczesanie pasm przed wykonaniem nocnej fryzury,
- unikanie zasypiania z mokrymi włosami,
- używanie kosmetyków do włosów na noc (np. serum, maska lub olej).
Zapamiętaj te porady i zastosuj je w praktyce, ponieważ o włosy trzeba dbać nie tylko w ciągu dnia, ale też w trakcie snu. Zacznij od eksperymentowania z tymi sposobami, żeby sprawdzić, co najlepiej zadziała w Twoim przypadku.
Fryzura do spania – rozpuszczone czy spięte włosy?
Jeśli zastanawiasz się teraz, jak upiąć włosy do spania, sprawdź kilka naszych propozycji i wybierz najlepszy wariant, aby zadbać o swoją wygodę. Pierwsza opcja to łatwy do wykonania, luźny kok. Drugim pomysłem jest uczesanie jednego warkocza albo dwóch, dzięki czemu rano na głowie pojawią się naturalne fale (i to bez korzystania z lokówki). Aczkolwiek w tym przypadku należy zwrócić uwagę, żeby splot nie był zbyt mocny. Kolejną fryzurą ochronną na noc jest niski kucyk, a posiadaczki prostych włosów, w celu długotrwałego utrzymania tego efektu, powinny zdecydować się na wysoko upięty koński ogon. W każdym przypadku trzeba pamiętać, żeby sięgać po gumki, które są najdelikatniejsze dla kosmyków i zrezygnować z akcesoriów z metalowymi elementami. Natomiast spanie z rozpuszczonymi włosami nie jest zalecane, bowiem może być przyczyną ich puszenia się, ale też prowadzić do rozdwajania się końcówek.
Zabezpieczenie włosów na noc – dlaczego jest tak ważne? Podsumowanie
Odpowiednia ochrona włosów nocą pozytywnie wpływa na ich zdrowie oraz wygląd. Stosowanie się do zaprezentowanych powyżej wskazówek sprawia, że kosmyki stają się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe czynniki zewnętrzne, natomiast rano o wiele łatwiej można je wystylizować. Warto więc przed pójściem do łóżka poświęcić chwilę, żeby poprawnie zabezpieczyć włosy na noc. Powtarzanie tych czynności każdego wieczoru pozwoli szybko wypracować nowe nawyki oraz udoskonalić dotychczasową rutynę pielęgnacyjną.