Zadbane włosy to wizytówka nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Coraz częściej widać, że panowie przywiązują dużą wagę do tego elementu własnego wizerunku (i nie ma tu znaczenia, czy chodzi o krótkie, czy długie włosy męskie). Czy samo ich regularne mycie okaże się wystarczające? Po jakie kosmetyki warto sięgać, żeby osiągnąć spektakularny efekt? Sprawdź, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja włosów dla mężczyzn –prezentujemy porady, które warto wypróbować w praktyce. Przekonasz się, że na początku wystarczy wprowadzić kilka prostych nawyków, żeby zatroszczyć się o kondycję kosmyków oraz wygląd swojej fryzury.

Podstawowe zasady pielęgnacji włosów dla mężczyzn – sprawdź je!

Fundamentem męskiej pielęgnacji włosów jest oczywiście regularne mycie włosów oraz skóry głowy. Niekoniecznie trzeba robić to codziennie, żeby nie doszło do całkowitego wypłukania sebum, czyli ochronnej warstwy nawilżającej (co 2 lub 3 dni to optymalna częstotliwość). Dzięki temu skutecznie usunie się wszelkie zabrudzenia, a kosmyki zostaną odświeżone. W tym celu warto zaopatrzyć się w dobrej jakości szampon przeznaczony do konkretnego rodzaju włosów. Przyda się także odżywka, która sprawi, że włosy będą wzmocnione, zregenerowane i odżywione. Od czasu do czasu wskazane jest wykonanie peelingu. Natomiast wiosną oraz latem mężczyźni z krótkimi włosami muszą pamiętać o ochronie skóry głowy przed szkodliwym działaniem słońca i promieniowaniem UV. Z kolei podczas suszenia należy zawsze korzystać z chłodnego nawiewu oraz trzymać suszarkę w bezpiecznej odległości od głowy.

A czym układać włosy męskie? W zapanowaniu nad niesfornymi kosmykami oraz uzyskaniu i utrwaleniu pożądanej fryzury pomocne są różnego rodzaju kosmetyki do stylizacji. Na tej liście można umieścić na przykład: pomady, kremy, woski, pasty, glinki, czy też żele. Wśród akcesoriów, w które powinien zaopatrzyć się każdy mężczyzna, znajduje się również grzebień dopasowany do długości oraz typu włosów. Posiadacze długich włosów męskich mogą też zainwestować w szczotkę, która ułatwi rozczesywanie. W tym zakresie trzeba trzymać się zasady, zgodnie z którą nie zaleca się czesać mokrych włosów, ponieważ są one wtedy bardziej podatne na uszkodzenia.

Dlaczego prawidłowa pielęgnacja męskich włosów jest tak ważna?

Poprawnie realizowana męska pielęgnacja włosów to zestaw najważniejszych kroków, jakie trzeba wykonać, jeśli marzy się o idealnej fryzurze. Dzięki temu nie tylko zadba się o higienę osobistą i atrakcyjny wygląd zewnętrzny, ale też zapobiegnie się przedwczesnemu łysieniu, czy wystąpieniu problemów dermatologicznych. Z kolei czesanie nie tylko długich, ale także krótkich włosów męskich jest istotne z wielu powodów (nie tylko estetycznych) – przyczynia się do usunięcia zanieczyszczeń, martwego naskórka, czy kosmyków, które wypadły. Jeśli podczas szczotkowania wykona się także masaż skóry głowy, dojdzie do przyspieszenia wzrostu nowych włosów. To wszystko sprawi, że jednocześnie wzrośnie też pewność siebie konkretnej osoby i poprawi się jej samopoczucie.

Włosy męskie – jak je pielęgnować? Podsumowanie

Widać więc, że w pewnym zakresie pielęgnacja włosów męskich jest podobna do tej typowej dla kobiet, choć oczywiście występuje także kilka różnic. Aczkolwiek w przypadku przedstawicieli zarówno jednej, jak i drugiej płci troska o kondycję kosmyków musi opierać się na: zaangażowaniu, konsekwencji w działaniu oraz uzbrojeniu się w cierpliwości podczas oczekiwania na wystąpienie oczekiwanych rezultatów.