Lato zbliża się coraz większymi krokami. Ta uwielbiana przez wiele osób pora roku jednoznacznie kojarzy się z wysokimi temperaturami oraz dniami obfitującymi w słońce. Takie warunki atmosferyczne sprzyjają spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu – na spacerach, uprawianiu sportów, czy opalaniu się. Dlatego też trzeba pamiętać, że szczególnej troski potrzebuje wtedy nie tylko nasza skóra, ale i włosy. Już teraz dowiedz się, jak powinna wyglądać ochrona włosów latem, a zwłaszcza ich prawidłowe zabezpieczenie przed promieniowaniem UV i innymi szkodliwymi czynnikami!

Sposoby pielęgnacji włosów w lecie

Letnie miesiące są trudnym czasem dla naszych włosów. Największe zagrożenie dla stanu kosmyków stanowią wtedy promienie słoneczne, silny wiatr, wilgotne powietrze oraz słona lub chlorowana woda. W związku z tym pielęgnacja włosów latem powinna uwzględniać różne formy ich zabezpieczania. W pierwszej kolejności należy używać termoochronnych kosmetyków z filtrem UV, takich jak: regenerujące odżywki w postaci delikatnych mgiełek, łagodne szampony, maski, czy olejki, które wzmocnią naturalną barierę ochronną i zapewnią olśniewający wygląd włosów.

Ponadto wskazane jest osłanianie włosów i skóry głowy przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych – na przykład poprzez noszenie modnych oraz wygodnych nakryć głowy (kapeluszy, czapek, turbanów lub chust), pasujących do zwiewnych, letnich stylizacji. W godzinach największego nasłonecznienia warto też unikać przebywania w pełnym słońcu na rzecz wybierania zacienionych miejsc. Jednocześnie pozwoli to zapobiec wystąpieniu udaru słonecznego, czy pojawieniu się poparzeń.

Jak najlepiej chronić włosy przed słońcem?

Podczas wakacyjnych wyjazdów, ale i wypoczywając w domowym zaciszu, czy pracując, należy też pamiętać o regularnym nawadnianiu się, które wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia kosmyków. Zatem ochrona włosów latem to również picie większej ilości wody. W końcu nawet najlepsze preparaty nawilżające i odżywiające nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeśli będzie się przyjmowało za mało płynów. Bazą diety niech będą także świeże owoce i warzywa.

Zabezpieczenie włosów przed słońcem to niejedyny obowiązek. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę na to, aby każdorazowo po kąpieli w morzu lub basenie dokładnie opłukać włosy, w celu usunięcia z nich pozostałości soli oraz chloru. Latem lepiej ograniczyć częstotliwość stylizacji za pomocą lokówki, czy prostownicy, ponadto można zrezygnować z suszenia włosów, dając im samoczynnie wyschnąć. Nie powinien też dziwić fakt, że wśród trendów w wakacyjnych fryzurach królują luźne upięcia (koki, warkocze i kucyki). Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że na krótko przed urlopem nie warto decydować się na farbowanie, ponieważ w wyniku działania słońca nowy kolor nie utrzyma się długo, tylko szybciej wyblaknie.

Zabezpieczenie włosów w lecie – podsumowanie

Dbanie o włosy latem wymaga systematyczności, świadomego podejścia i zastosowania odpowiednich kosmetyków oraz codziennych nawyków pielęgnacyjnych. W efekcie na kondycję kosmyków negatywnie nie wpłyną ani kąpiele słoneczne, ani te odbywające się w morzu, czy basenie. Dzięki wykorzystaniu w praktyce tych zaprezentowanych powyżej kilku prostych kroków można zachować zdrowe włosy przez wszystkie letnie miesiące, a potem cieszyć się piękną fryzurą także jesienią. A więc pamiętaj, że poprawna ochrona włosów latem to priorytet podczas wakacyjnego wypoczynku.