Zmiana dotychczasowego koloru włosów to sprawdzony sposób na odświeżenie wyglądu. Wiele kobiet decyduje się na taki krok, gdy marzy o metamorfozie wizerunku, równocześnie nałożenie farby pozwala skutecznie zamaskować odrosty oraz ukryć siwe kosmyki. Za każdym razem, gdy jesteś świeżo po wizycie w salonie fryzjerskim, a efekty farbowania są zgodne z pierwotnymi założeniami i oczekiwaniami, zastanawiasz się, co zrobić, aby piękny, głęboki oraz intensywny kolor, który pojawił się na Twojej głowie, utrzymał się jak najdłużej? Kluczem do sukcesu jest prawidłowa pielęgnacja włosów farbowanych. Co dokładnie należy robić? Już teraz sprawdź, jak powinna wyglądać poprawna regeneracja włosów po koloryzacji!

Farbowane włosy – jak powinna wyglądać ich skuteczna pielęgnacja?

Jedno z pierwszych pytań, jakie pojawia się w kontekście regeneracji kosmyków po koloryzacji, brzmi: kiedy ma mieć miejsce pierwsze mycie włosów po farbowaniu? Mając na uwadze chęć utrzymania trwałości koloru, najlepiej, żeby nastąpiło to mniej więcej dwadzieścia cztery godziny po nałożeniu farby, aby barwnik się nie wypłukał. Mało tego, do profesjonalnej pielęgnacji włosów farbowanych powinno się używać wyłącznie dedykowanym im kosmetyków o delikatnym działaniu oczyszczającym, w których składzie dominują naturalne, starannie wyselekcjonowane składniki. Późniejsze mycie włosów powinno odbywać się co drugi, a nawet co trzeci dzień; za każdym razem należy wtedy spłukiwać szampon za pomocą chłodnej wody. Ponadto zalecane jest regularne stosowane odżywek i masek, które mają właściwości regeneracyjne oraz nawilżające.

Jak zadbać o włosy po koloryzacji?

Trwałość koloru można przedłużyć także poprzez ograniczenie stylizacji włosów farbowanych na gorąco, a jeśli już zajdzie taka konieczność, wskazane jest sięganie po preparaty termoochronne podczas używania prostownicy, lokówki, czy suszarki. Dodatkowo podczas wizyt na basenie trzeba zabezpieczać włosy przed chlorem, z kolei latem, chronić je przed szkodliwym działaniem promieni UV. Korzystny wpływ na kondycję farbowanych włosów ma również ich olejowanie. Wtedy odżywianie pasm po koloryzacji sprowadza się do nakładania na kosmyki delikatnych olejków (na przykład olejku jojoba, arganowego, migdałowego, czy z awokado) oraz unikanie tych, które dość mocno wnikają w strukturę włosów, przez co mogą przyczyniać się do tego, że nowy kolor szybciej wypłowieje (na przykład olej kokosowy lub palmowy). Trzeba jednak pamiętać, aby ten zabieg wykonać nie bezpośrednio po koloryzacji, ale dopiero po upływie tygodnia od momentu wizyty u fryzjera.

Pielęgnacja włosów farbowanych – podsumowanie

Zaprezentowane informacje pokazują, że farbowane włosy wymagają szczególnej pielęgnacji i wyjątkowego traktowania, jednak jest to zadanie, z którym przy odrobinie samodyscypliny i rozwagi można sobie z powodzeniem poradzić. W pierwszej kolejności niezbędne jest poszerzenie swojej wiedzy na ten temat. Z pomocą przychodzą zaprezentowane powyżej wskazówki, które warto zapamiętać i potem konsekwentnie stosować w praktyce. A to dlatego, że za podstawowy składnik recepty na sukces w postaci zachowania intensywności koloru uznaje się wyrobienie kilku pozytywnych nawyków związanych z codzienną pielęgnacją włosów farbowanych oraz doborem właściwych kosmetyków i metod stylizacji.