Wypadanie włosów jest całkowicie naturalnym procesem – to kwestia indywidualna, jednak wskazuje się, że dziennie tracimy średnio 50-100 włosów. Jednak zdarza się, że przychodzi czas, w którym te normy zostają przekroczone, a po uczesaniu się dostrzegamy ich na szczotce lub grzebieniu o wiele, wiele więcej. To samo rzuca nam się w oczy po umyciu głowy pod prysznicem, czy rankiem, gdy patrzy się na poduszkę, na której spało się w nocy. Ten problem, który aktualnie dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, rodzi sporo wątpliwości i pytań. Dlaczego włosy wypadają tak intensywnie? Czy to powód do niepokoju, czy raczej nie ma podstaw do obaw? Przyczyny wypadania włosów – co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy!

Dlaczego włosy wypadają?

Poprawne zdiagnozowanie problemu, jakim jest wypadanie włosów, nie należy do najprostszych zadań, ponieważ jego geneza tkwi w różnorodnych czynnikach. Niektóre przyczyny wypadania włosów są zależne od człowieka i mogą być przez niego dość szybko wyeliminowane, jednak na część z nich nie mamy żadnego wpływu. Do tej pierwszej grupy zaliczamy chociażby niedobory żywieniowe wynikające ze źle skomponowanej diety lub zbyt intensywnego odchudzania się, palenie papierosów, czy nadużywanie alkoholu.

Dużą rolę odgrywa także nasz styl życia. Wypadanie włosów nasila się w wyniku traumatycznych przeżyć, długotrwałego stresu, przemęczenia, czy niewysypiania się. Ponadto niekorzystnie oddziałuje niewłaściwa pielęgnacja i stylizacja włosów oraz stosowanie nieprawidłowo dobranych kosmetyków. Szkodzi na przykład noszenie ciasnych nakryć głowy, mocne spinanie włosów, zbyt częste wykonywanie zabiegów kosmetycznych z użyciem suszarki, lokówki lub prostownicy oraz nadmierne tarcie włosów podczas wycierania ich ręcznikiem.

Przyczyny wypadania włosów – poznaj je!

Dlaczego włosy wypadają? Istotny wpływ mają również czynniki środowiskowe – zanieczyszczenia powietrza, wysoka lub niska temperatura, promieniowanie UV, czy zmiany klimatu odpowiedzialne chociażby za tak zwane sezonowe wypadanie włosów. Oczywiście wśród przyczyn wymienia się także niektóre choroby wewnątrzustrojowe oraz fakt zażywania określonych leków, czy stosowania antykoncepcji. Czasem odpowiedzialne są za to czynniki genetyczne albo zmiany hormonalne (na przykład te występujące w czasie ciąży). Dodatkowo trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że włosy wraz z wiekiem są podatne na wypadanie. Wyznacza się też pewne okresy życia człowieka, w których ryzyko utraty włosów wzrasta. Łysienie fizjologiczne dotyczy noworodków, nastolatków oraz kobiet przechodzących menopauzę.

Wypadanie włosów – podsumowanie

Powyższe zestawienie pokazuje, że przyczyny wpadania włosów mogą być różne. Niekiedy są one dość prozaiczne, lecz trzeba mieć świadomość, że czasem są one objawem jakiejś mniej lub bardziej groźnej choroby. Dlatego z tymi informacjami powinna zapoznać się każda osoba, która boryka się ze wskazaną niedogodnością. Widząc, w czym tkwi źródło problemu, o wiele łatwiej będzie dobrać odpowiednie środki zaradcze. Dobra wiadomość jest bowiem następująca – istnieje wiele domowych sposobów skutecznie hamujących wypadanie włosów, a nawet stymulujących ich wzrost.