Włosy z tendencją do przetłuszczania się to problem, który dotyka osoby w różnym wieku – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. To zmora niektórych dorosłych, ale też wielu nastolatków znajdujących się w okresie dojrzewania. Jakie są najpopularniejsze przyczyny takiego stanu? Czy można jakoś temu zapobiec? Co robić, aby przywrócić włosom równowagę oraz zdrowy, estetyczny wygląd? Czego należy unikać? Już teraz sprawdź, jak skutecznie walczyć z tłustymi kosmykami.

Przetłuszczające się włosy – poznaj przyczynę problemu

Skąd biorą się tłuste włosy, które nawet chwilę po umyciu wyglądają na brudne i zaniedbane? Najczęstsze przyczyny to: nieprawidłowa pielęgnacja (na przykład niedokładne mycie skóry głowy albo dobieranie niewłaściwych kosmetyków), zły stan zdrowia (na przykład zaburzenia gospodarki hormonalnej) i zażywanie niektórych leków, czynniki genetyczne, nieodpowiednia dieta, życie w stresie, złe nawyki (na przykład częste dotykanie włosów i skóry głowy), czy negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Co na przetłuszczające się włosy?

Dobra wiadomość jest następująca – na włosy z tendencją do przetłuszczania można oddziaływać na wiele sposobów. Które z dostępnych metod są najskuteczniejsze? Oto najpopularniejsze propozycje:

Czego nie należy robić przy tłustych włosach?

Trzeba też zapoznać się z listą czynności, które, choć czasem są wykonywane przez nas nieświadomie, mogą nasilić problem z przetłuszczaniem włosów. A więc czego należy unikać? Przy tłustych włosach niewskazane jest: używanie szczotki (zamiast tego lepiej wybrać grzebień), codzienne mycie włosów, wykonywanie zabiegów stylizacyjnych, przegrzewanie skóry głowy, spłukiwanie szamponu lub odżywki zbyt gorącą wodą, nadużywanie korzystania z suchego szamponu, ciasne zaplatanie kosmyków w warkocz, jak również częste dotykanie włosów rękami.

Pielęgnacja przetłuszczających się włosów – najważniejsze zasady

Jak widać, istnieje wiele sposobów na przetłuszczające się włosy. Jednak trzeba liczyć się z tym, że każdy organizm jest inny, dlatego niekiedy może być konieczne wypróbowanie kilku różnych metod, zanim znajdzie się tą, która sprawdzi się w Twoim przypadku. Jeśli okaże się, że pomimo podjętych działań przetłuszczanie włosów nie ustaje, a nawet stan kosmyków się pogarsza, warto skonsultować się ze specjalistą, który przekaże zestaw profesjonalnych porad i w razie konieczności zaleci wdrożenie bardziej zaawansowanego leczenia.

Jak dbać o włosy z tendencją do przetłuszczania? Podsumowanie

Już teraz wiesz, jak postępować z przetłuszczającymi się włosami. Zapamiętaj przedstawione powyżej zasady dotyczące prawidłowej rutyny pielęgnacyjnej, aby w momencie, gdy na Twojej głowie pojawią się tłuste kosmyki, zastosować je w praktyce. Dzięki temu poradzisz sobie z tym uporczywym problemem, zachowując na dłużej świeżość włosów oraz atrakcyjny wygląd fryzury.