Poplątane włosy, w których pojawiają się nieestetycznie wyglądające kołtuny, to problem dotykający zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Najczęściej borykają się z nim przedstawicielki płci żeńskiej w różnym wieku, będące posiadaczkami długich włosów, choć kłopot ten może pojawić się także u kobiet z krótką fryzurą. Jak szybko i skutecznie zlikwidować kołtuny we włosach i co robić, aby zapobiec ich występowaniu w przyszłości? Poznaj kilka sprawdzonych trików, a potem zastosuj je w praktyce!

Plączące się włosy – jakie są tego przyczyny?

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu supełków i kołtunów we włosach? Za główne przyczyny uznaje się tutaj: osłabioną kondycję włosów, nadmiar stylizacji (na przykład narażanie na długotrwałe działanie zbyt wysokich temperatur), rozdwajające się końcówki, uszkodzenia mechaniczne, nieodpowiednią metodę cięcia, nieprawidłowo dobraną fryzurę, niewłaściwą pielęgnację, niesprzyjające warunki atmosferyczne (między innymi silny wiatr, czy wysoką wilgotność powietrza), tarcie kosmyków o ubranie oraz dietę ubogą w składniki ważne dla zdrowia włosów.

Jak zminimalizować problem plątania się włosów?

Jedno jest pewne – plączące się włosy wymagają odpowiedniego podejścia i wyjątkowego traktowania. Jak postępować z nimi na co dzień, aby zminimalizować ryzyko pojawiania się kołtunów? Na tej liście znajdują się następujące czynności:

A co robić, gdy już pojawią się kołtuny we włosach? Splątane pasma warto zamoczyć w zimnej wodzie i nałożyć na nie nadający poślizgu preparat w sprayu ułatwiający rozczesywanie, a później krok po kroku rozczesywać włosy, czyniąc to od dołu, kierując się ku górze. Najlepiej używać w tym celu specjalnej szczotki albo grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami, choć można też zacząć od podjęcia próby rozplątania supełków palcami. Trzeba tu wykazać się dużą cierpliwością i wyczuciem, aby wszystko przeszło bezboleśnie – należy wykonywać delikatne ruchy oraz unikać szarpania i ciągnięcia kosmyków, bo mogłoby to prowadzić do ich uszkodzenia.

Poplątane włosy – podsumowanie

Już teraz widzisz, że kłopot, jakim są kołtuny we włosach, da się rozwiązać, korzystając z różnych metod. Punktem wyjścia jest zastosowanie się do kilku prostych wskazówek, które zostały powyżej zaprezentowane. Warto zainspirować się tymi podpowiedziami, aby pozbyć się „bałaganu na głowie” i z sukcesem ujarzmić niesforne kosmyki. Wystarczy, że stopniowo wprowadzisz te nawyki do codziennej pielęgnacji, a na własne oczy przekonasz się, że w krótkim czasie przyniosą one oczekiwane rezultaty.