Fryzjerski słownik obfituje w wiele pojęć, których laik często nie rozumie. Na liście tego typu wyrażeń można umieścić na przykład degażowanie włosów. Względem jakiej czynności wykonywanej przez fryzjera używane jest to określenie? Kto powinien zdecydować się na taki zabieg? Jaki efekt się wtedy osiąga? Sprawdź, co warto wiedzieć na wskazany temat, a być może już wkrótce urozmaicisz w ten sposób swoją fryzurę!
Co to jest degażowanie włosów?
Degażowanie (zwane także efilowaniem) to technika fryzjerska polegająca na obcinaniu włosów warstwowo i na różnych wysokościach, czyli ich równomiernym przerzedzaniu oraz stopniowaniu. W zależności od indywidualnego zapotrzebowania można robić to na całej długości pasm, ale też tylko na końcówkach albo wyłącznie w odniesieniu do grzywki. Bezpośrednim efektem takiego zabiegu jest subtelna modyfikacja struktury pasm i zmniejszenie ich ciężkości, jak również nadanie fryzurze lekkości oraz naturalnego i swobodnego charakteru, co dla wielu kobiet jest wyjątkowo atrakcyjną opcją.
W tym celu sięga się po profesjonalne nożyczki do degażowania, czyli tak zwane degażówki (wyróżnia się trzy rodzaje takich narzędzi: jednostronnie ząbkowane, obustronnie ząbkowane oraz jednostronnie ząbkowane o nierównomiernie rozmieszczonych ząbkach), przypominające w pewnym sensie grzebień. To jeden z podstawowych składników wyposażenia każdego fryzjera i element, z którego korzysta on w swojej codziennej pracy. Konieczne jest umiejętne posługiwanie się tego typu nożyczkami, ponieważ brak wprawy, precyzji i umiaru w tym zakresie mógłby doprowadzić do sytuacji, w której fryzura będzie nadmiernie przerzedzona w jednym punkcie, a więc jej proporcje zostaną zaburzone.
Dla kogo jest degażowanie włosów?
Wiedząc już, na czym polega degażowanie, warto też zastanowić się, komu jest ono polecane. Grupę osób, którą szczególnie powinna zainteresować opisywana kwestia, tworzą między innymi posiadaczki grubych i bardzo gęstych włosów (celem jest zmniejszenie objętości) oraz loków (w tym przypadku dąży się do podkreślenia ich skrętu). Natomiast z zastosowania tej techniki niech raczej zrezygnują kobiety, których włosy nie wyróżniają się dobrą kondycją – są pozbawione życie, mocno zniszczone, łamliwe, cienkie, rzadkie, z rozdwajającymi się końcówkami.
Chcesz zmienić coś w swoim wyglądzie, jednak totalna metamorfoza nie jest dla Ciebie, ponieważ nie jesteś na tyle odważną osobą? Wolisz więc delikatne odświeżenie wyglądu? Równocześnie marzysz, żeby mieć włosy lekkie jak piórko, które szybko schną po umyciu i nie plączą się? Zależy Ci, aby kosmyki lepiej się układały i były podatne na modelowanie? Wydaje się, że odpowiedzią na wymienione potrzeby jest efilowanie włosów! Zapamiętaj zaprezentowane powyżej informacje i podziel się tymi wskazówkami z fryzjerem, który najlepiej doradzi, czy strzyżenie uwzględniające użycie specjalistycznych nożyczek do degażowania rzeczywiście sprawdzi się w Twoim przypadku, czy też rozsądniej będzie zapomnieć o tym pomyśle.