Mocne, pełne witalności, puszyste, lśniące oraz zadbane włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy, która niestety jest narażona na ciągłe działanie czynników zewnętrznych. Jeśli na jej powierzchni nagromadzą się zanieczyszczenia (kurz, ale i wydzielina z gruczołów łojowych), obumarły naskórek albo pozostałości po kosmetykach do stylizacji, zwiększa się ryzyko wystąpienia łupieżu, włosy nadmiernie wypadają i mają tendencję do przetłuszczania się. Oczyszczanie skóry głowy, na przykład poprzez sięganie po odpowiednie preparaty myjące, czy też regularne wykonywanie peelingu, to podstawa prawidłowej pielęgnacji oraz wyraz dbania o higienę osobistą. Kluczem do sukcesu jest wprowadzenie tych zabiegów do swoich rytuałów pielęgnacyjnych. Już teraz sprawdź, jakie są najlepsze sposoby oczyszczania skóry głowy i wypróbuj je w praktyce, aby poprawić stan włosów!
Skóra głowy – jak ją dobrze oczyszczać?
Podstawowa pielęgnacja skóry głowy i włosów składa się z: umycia szamponem dostosowanym do indywidualnego zapotrzebowania oraz dokładnego spłukania preparatu za pomocą letniej wody – proces ten można podzielić na mycie wstępne i właściwe. Następnie przychodzi czas na to, aby nałożyć na kosmyki odżywkę. Warto również pamiętać o następującym przed myciem działaniu uzupełniającym, jakim jest peeling skóry głowy, który wciera się okrężnymi ruchami, przeprowadzając jednocześnie relaksujący masaż. Głównym celem tego zabiegu jest usunięcie warstw martwego, zrogowaciałego naskórka.
Peeling skóry głowy – co daje ten zabieg i jak często go wykonywać?
Oczyszczenie skóry głowy złuszczającymi drobinkami poprawia jej ukrwienie i dotlenienie, odżywia cebulki włosów, rozjaśnia przebarwienia, niweluje niedoskonałości oraz przedłuża świeżość kosmyków u nasady. Normalizuje się wtedy praca gruczołów łojowych. Obecnie w sprzedaży dostępne są różne peelingi do skóry głowy. Wybierając konkretny rodzaj takiego preparatu, warto wziąć pod uwagę problemy, z jakimi boryka się skóra głowy lub włosy (na przykład przesuszanie lub przetłuszczanie) i sięgać po specjalistyczny kosmetyk o działaniu nawilżającym albo regenerującym. Istnieje także możliwość, aby samodzielnie przygotować domowy peeling skóry głowy, używając do tego naturalnych składników. Zaleca się wykonywać ten zabieg przynajmniej raz w tygodniu.
Efekty oczyszczania skóry głowy – podsumowanie
Kompleksowa pielęgnacja, oparta na sprawdzonych sposobach oczyszczania skóry głowy, ma pozytywny wpływ na kondycję włosów. W rezultacie kosmyki stają się nie tylko odświeżone, ale i wzmocnione, pełne blasku, sprężyste, nie przetłuszczają się, ani nie są zbyt obciążone. Jednocześnie zostaje odbudowana bariera ochronna skóry głowy, na której nie pojawia się już łupież. Prowadzi to również do przyspieszenia wzrostu włosów, które jednocześnie rzadziej wypadają. Widać więc, że właściwa pielęgnacja skóry głowy skutecznie pomaga zachować bujną czuprynę. Dzięki temu można bez przeszkód eksperymentować z różnymi fryzurami, zgodnymi z aktualnymi trendami i osobistymi upodobaniami, poprawiając tym samym swój wygląd oraz samopoczucie.