Włosy klasyfikuje się na podstawie różnych kryteriów. Podział może opierać się na ich długości, grubości, gęstości, kolorze, czy typie skrętu. Czynnikiem odróżniającym, na którym także warto się skupić, aby świadomie zadbać o kondycję kosmyków, jest rodzaj porowatości włosów. Już teraz dowiedz się więcej na ten temat – być może informacje, z jakimi zaraz się zapoznasz, zainspirują Cię do wprowadzenia pewnych zmian do dotychczasowej rutyny pielęgnacyjnej, które korzystnie wpłyną na stan Twojej fryzury. Zapraszamy do lektury!

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to stopień odchylenia warstwy zewnętrznej włosa, czyli łusek od jego warstwy wewnętrznej, czyli kory włosa. Ta właściwość wiąże się ze zdolnością do wchłaniania i utrzymywania wilgoci przez kosmyki. Stopień porowatości włosów zależy między innymi od predyspozycji genetycznych, ale i częstotliwości wykonywania takich zabiegów, jak farbowanie, prostowanie, czy używanie lokówki. Trzeba mieć świadomość, że u jednej osoby rodzaj porowatości włosów może zmieniać się na przestrzeni czasu, na co wpływ ma chociażby wdrożenie precyzyjnie dopasowanej pielęgnacji.

Włosy niskoporowate – charakterystyka

Włosy niskoporowate mają domknięte łuski, które ściśle przylegają do kory. Takie włosy są gęste, lśniące i odporne na uszkodzenia, ponadto nie mają tendencji do puszenia się. Pielęgnacja włosów niskoporowatych jest dość prosta, ponieważ nie są one zbyt wymagające, trzeba jednak uważać, aby ich nie obciążyć. Jeśli przesadzi się ze stosowaniem preparatów pielęgnacyjnych, kosmyki mogą utracić swój estetyczny wygląd, będą też oklapnięte.

Włosy średnioporowate – charakterystyka

Włosy średnioporowate występują najczęściej. Z jednej strony są nawilżone oraz miękkie w dotyku, natomiast z drugiej strony nie są idealnie gładkie i mogą sprawiać problemy podczas rozczesywania. W utrzymaniu ich w dobrej kondycji sprzyja stosowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym i odżywiającym.

Włosy wysokoporowate – charakterystyka

Włosy wysokoporowate wyróżnia nieregularna, odstająca łuska. Zwykle są one suche i matowe, mają tendencję do łamania, kruszenia oraz rozdwajania się końcówek, ponadto puszą się, plączą i elektryzują, łatwo się odgniatają, a stworzona z nich fryzura długo się utrzymuje, ponieważ kosmyki są podatne na stylizację.

W jaki sposób ocenić porowatość włosów?

Zapewne teraz zadajesz sobie kluczowe pytanie: jak sprawdzić, do której grupy się zaliczam? W znalezieniu na nie trafnej odpowiedzi pomoże Ci test na porowatość włosów, który samodzielnie wykonasz w domu. W tym celu potrzebujesz wysokiej szklanki napełnionej wodą, w której musisz umieścić pojedynczy włos, jaki wyrwiesz sobie z głowy. Następnie trzeba odczekać 5 minut i obserwować jego reakcję.

Jaki może być rezultat?

Dla uzyskania jak najbardziej wiarygodnych wyników można kilkukrotnie przeprowadzić test porowatości z wykorzystaniem wody i paru różnych włosów, aby wyciągnąć z badania prawidłowe wnioski.

Dlaczego warto znać porowatość swoich włosów? Podsumowanie

Twój cel to świadoma pielęgnacja włosów? Jednym z kroków, jakie musisz wykonać w pierwszej kolejności, jest określenie ich porowatości. Dzięki zaprezentowanym powyżej informacjom już teraz wiesz, jak tego dokonać. Zachęcamy do zastosowania tych wskazówek w praktyce.

Co możesz zyskać za sprawą takiego podejścia? Wiedząc, jaki masz rodzaj porowatości włosów, dostosujesz codzienną rutynę pielęgnacyjną do indywidualnych potrzeb. W efekcie kosmyki otrzymają wsparcie, jakiego rzeczywiście wymagają i odwdzięczą się pięknym oraz zdrowym wyglądem: będą bujne, gładkie, pełne blasku, przyjemne w dotyku, wystarczająco nawilżone i mniej podatne na uszkodzenia. Nie tylko poprawi się ogólna kondycja włosów, ale też z większą łatwością je wystylizujesz i ułożysz swoją ulubioną fryzurę, ponieważ ich ujarzmienie nie sprawi takich trudności, jak wcześniej.