Łupież jest dla Ciebie źródłem dyskomfortu, a nawet wstydu? Ta powszechna dolegliwość zmniejsza Twoją pewność siebie? Wiesz, że musisz coś z tym zrobić, jednak zastanawiasz się, czy sam przeciwłupieżowy szampon do włosów będzie tutaj wystarczający? Podpowiadamy, jak pozbyć się tego problemu – poznaj sprawdzone sposoby na łupież i wypróbuj je.

Jak rozpoznać łupież?

Łupież to choroba skóry głowy (wywoływana przez rozrost drożdżaków Malessezia furfur), polegająca na nadmiernym łuszczeniu się naskórka, któremu często towarzyszy świąd, czy też mniejszy lub większy łojotok. Charakterystycznym objawem są białe, drobne łuski osadzające się we włosach i spadające na ramiona (samoistnie albo podczas rozczesywania kosmyków), co od razu rzuca się w oczy i wygląda nieestetycznie zwłaszcza na ubraniach w ciemnym kolorze.

Przyczyny powstawania łupieżu

Przyczyny łupieżu to między innymi: zburzenia hormonalne, obniżona odporność lub predyspozycje genetyczne. Na liście powodów należy też umieścić niewłaściwą pielęgnację, przejawiającą się chociażby niedokładnym spłukiwaniem szamponu, czy odżywki, nieprawidłowo przeprowadzaną koloryzacją, zbyt rzadkim myciem włosów, częstym używaniem suszarki albo nadmiernym stosowaniem kosmetyków do stylizacji (np. lakierów lub pianek).

Jakie czynniki nasilają łupież?

Oprócz tego warto mieć świadomość, że charakteryzowany problem nasila się na przykład w wyniku: braku higieny osobistej, złego odżywiania, palenia papierosów, braku snu, przewlekłego zmęczenia oraz życia w stresie. Nie bez znaczenia są także warunki atmosferyczne zmieniające się wraz z następującymi po sobie porami roku – łupież jest bardziej dokuczliwy zimą niż latem, gdy dużo czasu spędzamy wtedy w ogrzewanych pomieszczeniach i nosimy nakrycia głowy.

Łupież – jak się go pozbyć?

Wśród metod zwalczających łupież wymienia się najczęściej zaopatrzenie się w szampon przeciwłupieżowy dopasowany do rodzaju schorzenia i posiadanego typu włosów – później kluczem do sukcesu jest używanie go zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Warto też poznać domowe sposoby na łupież, które pozwolą z nim wygrać. Do tej kategorii zalicza się między innymi stosowanie wcierek z olejku z drzewa herbacianego oraz oliwy z oliwek, a także ziołowych płukanek (np. z pokrzywy, szałwii lub rumianku), wykonywanie masażu skóry głowy połówką cytryny i peelingu z płatków owsianych oraz sięganie po ocet jabłkowy. Kiedy te działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, nie powinno się zwlekać z wizytą u dermatologa, który zaproponuje odpowiednie leczenie, skrojone na miarę indywidualnych potrzeb.

Sposoby na łupież – podsumowanie

Widać więc, że zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w różnym wieku łupież może mieć wielorakie podłoże. Ta wiedza odgrywa w praktyce istotną rolę, ponieważ punkt wyjścia przed wykonaniem jakichkolwiek kroków ukierunkowanych na rozwiązanie tego problemu, musi stanowić właśnie prawidłowe ustalenie jego przyczyny. Daje to szansę na trafne dopasowanie takich metod walki z łupieżem, które najprawdopodobniej zdadzą egzamin w konkretnym przypadku. Jednocześnie należy uświadomić sobie, że wiele dobrego przynosi zmiana dotychczasowych nawyków oraz uzupełnienie codziennej rutyny pielęgnacyjnej o działania profilaktyczne, czyli zapobieganie pojawieniu się białych płatków na skórze głowy i we włosach.