Zdecydowałaś się na metamorfozę dotychczasowego wizerunku, a jej głównym punktem ma być strzyżenie damskie? Świetnie! Nowe uczesanie, jeśli zostanie prawidłowo dopasowane, może dodać pewności siebie i podkreślić atuty urody. W takich okolicznościach wybór kobiet najczęściej pada na strzyżenie włosów na prosto, gradację lub cieniowanie. Już teraz poznaj krótką charakterystykę każdej z wymienionych opcji, uwzględniającą kluczowe zalety poszczególnych rozwiązań, a potem postaw na technikę strzyżenia włosów, która sprawi, że dzięki ingerencji fryzjera, na Twojej głowie pojawi się modna oraz atrakcyjna wizualnie fryzura.

Strzyżenie włosów na prosto – na czym polega ta metoda?

Strzyżenie włosów na prosto (określane też jako geometryczne), ze względu na swoją uniwersalność, cieszy się dużą popularnością. Jak już wskazuje sama nazwa tej metody, polega ona na tym, że kosmyki przycinane są równo, a więc w linii prostej. Wymagana jest tutaj duża precyzja, jednak w rezultacie fryzura jest niczym „od linijki”. Opisywaną technikę strzyżenia włosów stosuje się zarówno wtedy, gdy celem jest radykalne cięcie, czy skorygowanie asymetrii, jak i wyłącznie podcięcie zniszczonych, rozdwojonych końcówek. Strzyżenie damskie na prosto może zostać wykonane przez fryzjera nożyczkami albo maszynką.

Kiedy sprawdzi się cieniowanie?

W przypadku cieniowania włosy są podcinane w sposób warstwowy, innymi słowy podczas zabiegu płynnie przechodzi się z jednej długości w drugą – od wewnątrz do zewnątrz kosmyki stopniowo stają się coraz krótsze. Profesjonalne cieniowanie,wykonane przez doświadczonego fryzjera może sprawić, że fryzura nabierze lekkości i naturalnego wyglądu, jak również przyczyni się do tego, że kosmyki będą lepiej się układać, a ich stylizacja okaże się o wiele łatwiejsza i szybsza. To także sprawdzona recepta na uniesienie włosów u nasady i dodanie im objętości. Najczęściej wykorzystywane techniki cieniowania to: cieniowanie piórkowe, cieniowanie na tępo, degażowanie oraz ząbkowanie.

Czym jest stopniowanie (gradacja) włosów?

Wśród najbardziej znanych technik strzyżenia włosów wyróżnia się ponadto stopniowanie, czyli gradację, gdzie poszczególne warstwy także mają różną długość. Wskazana metoda również sprzyja budowaniu objętości i przyczynia się do powstania fryzury o pożądanym kształcie, która jest dość „masywna” pod względem wizualnym – na przykład modnego już od kilku sezonów boba. To doskonały sposób na ujarzmienie niesfornych kosmyków, który sprawdzi się zwłaszcza u posiadaczek gęstych i falowanych lub kręconych włosów (zarówno krótkich, średnich, jak i długich). Stopniowanie (gradacja) nie jest zabiegiem polecanym kobietom ze zniszczonymi, cienkimi oraz rzadkimi włosami.

Techniki strzyżenia włosów – podsumowanie

Powyższe zestawienie pokazuje, że są różne techniki strzyżenia włosów, więc każdy może dopasować konkretną opcję do własnych potrzeb. Dlatego też, wybierając pomiędzy cieniowaniem, gradacją oraz strzyżeniem włosów na prosto, należy brać pod uwagę między innymi indywidualne preferencje, styl życia, aktualne trendy, kształt twarzy, typ i długość włosów, czy po prostu efekt, jaki chce się osiągnąć. Decydując się na strzyżenie damskie, uwzględnij te kryteria, skonsultuj się z fryzjerem i uzyskaj fryzurę, o jakiej od zawsze marzyłaś!