Używanie suszarki, prostownicy, czy suszarki pozwala osiągnąć oczekiwane rezultaty w postaci wymarzonej fryzury, niestety jednocześnie może prowadzić do uszkodzenia włosów. Podobnie działają silne promienie słoneczne. Jak można sobie z tym poradzić? Musisz o nie odpowiednio zadbać, stawiając na regularną, przemyślaną i dopasowaną do ich potrzeb pielęgnację! Podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona włosów przed wysoką temperaturą, aby udało się zapobiec wystąpieniu negatywnych konsekwencji stosowania narzędzi do stylizacji na gorąco, czy długotrwałej ekspozycji na słońce.

Czym jest termoochrona włosów?

Najprościej rzecz ujmując, termoochrona włosów to ich zabezpieczanie przed wysoką temperaturą. Dzięki czemu odwdzięczą się one pięknym i zdrowym wyglądem. Kluczowym składnikiem recepty na sukces w tym zakresie jest ograniczenie używania suszarki, prostownicy, czy lokówki albo wzbogacenie codziennej stylizacji o korzystanie z wysokiej jakości kosmetyków termoochronnych, nakładanych na suche lub wilgotne włosy. Z kolei latem, gdy słońce świeci najmocniej, należy ponadto ubierać nakrycia głowy, aby chronić kosmyki przed promieniowaniem UV.

Ochrona włosów przed wysoką temperaturą – co trzeba wiedzieć?

Dlaczego jest to tak ważne w praktyce? Do czego może prowadzić stylizacja na gorąco bez specjalnej ochrony? W takiej sytuacji stan włosów po prostu pozostawia wiele do życzenia – kosmyki nie wyglądają atrakcyjnie, szybciej się starzeją, mają uszkodzoną strukturę, a do tego są przesuszone, matowe, szorstkie oraz elektryzują się. Problem stanowią też rozdwajające się końcówki.

Kosmetyki termoochronne do włosów – jak działają?

Kosmetyki termoochronne działają głównie poprzez stworzenie na powierzchni włosów cienkiej powłoki ochronnej, która zabezpiecza je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wysokich temperatur w trakcie stylizacji na gorąco. W sprzedaży dostępne są spraye, sera, balsamy, kremy oraz olejki, po które sięga się przed rozpoczęciem korzystania z suszarki, prostownicy lub lokówki. Bardzo często w składzie takich preparatów można znaleźć również składniki aktywne o działaniu odżywczym, pozytywnie oddziałujące na kondycję kosmyków. Wystarczy zainwestować w kosmetyk, którego forma (konsystencja i sposób aplikacji) oraz właściwości najbardziej nam odpowiadają. Nie można też zapominać o tym, żeby dopasować produkt termoochronny do rodzaju włosów.

Dlaczego termoochrona jest ważna dla kondycji włosów? Podsumowanie

Ochrona włosów przed wysoką temperaturą powinna stać się fundamentem rutyny pielęgnacyjnej, jeśli często korzysta się z urządzeń do stylizacji na gorąco. Najważniejsze korzyści, jakie generuje takie podejście to między innymi: zabezpieczenie przed uszkodzeniami (minimalizacja ryzyka przesuszenia, łamliwości oraz rozdwajania się końcówek), wygładzenie łusek włosa, utrzymanie naturalnej wilgotności kosmyków, a także poprawa ich ogólnego wyglądu (włosy są wtedy bardziej błyszczące, miękkie i gładkie). Pamiętaj o zaprezentowanych powyżej zasadach i stosuj kosmetyki termoochronne, które tworzą swego rodzaju warstwę ochronną, a suszenie włosów suszarką, kręcenie ich lokówką, czy prostowanie za pomocą prostownicy nie będzie dla nich aż tak szkodliwe.