Dla wielu z nas mycie włosów stało się czynnością wykonywaną automatycznie, bez większego zastanowienia. Jednak są też osoby, które świadomie wybierają pośród dostępnych technik, ponieważ zdają sobie sprawę, że w dużym stopniu zależy od tego kondycja, w jakiej znajdują się ich kosmyki. Jak dokładnie oczyścić skórę głowy z zanieczyszczeń? Wśród jakich sposobów mycia włosów można wybierać w celu osiągnięcia upragnionego rezultatu? Sprawdź, co trzeba wiedzieć na ten temat, aby wprowadzić pewne udoskonalenia do swojej dotychczasowej rutyny pielęgnacyjnej.

Metody mycia włosów – poznaj je!

Metoda M, metoda MO, metoda OM, metoda OMO, czy kubeczkowa metoda mycia włosów – już teraz zobacz krótką charakterystykę każdego z wymienionych rozwiązań, aby zadecydować, która z tych opcji okaże się najlepsza w Twoim przypadku.

Metoda M – co to jest?

W pierwszej kolejności należy nieco bliżej przyjrzeć się metodzie M, która uznawana jest za tradycyjny sposób mycia włosów. Najprawdopodobniej każdy z nas kiedyś korzystał z tej opcji. Wszystko zaczyna się tutaj od namoczenia włosów, użycia szamponu oraz dokładnego spłukania piany. Niekiedy wskazuje się, że mankamentem tego rozwiązania jest niedostarczenie kosmykom wystarczającej ilości niezbędnych substancji odżywczych.

Metoda MO – dla kogo?

Kolejna propozycja to metoda MO, która jest rozwinięciem tej wcześniejszej techniki i również ma spore grono zwolenników. To nic innego jak umycie włosów szamponem (dopasowanym do ich potrzeb) oraz nałożenie odżywki na lekko wilgotne kosmyki. Często mówi się, że jest to minimum pielęgnacyjne. Dlaczego ta opcja jest warta uwagi? Wśród głównych atutów wymienia się fakt, że wtedy włosy o wiele lepiej się układają oraz można zapobiec ich plątaniu i powstawaniu nieestetycznych kołtunów.

Metoda OM – na czym polega?

W metodzie OM następuje zmiana kolejności i na pierwszy plan wychodzi właśnie odżywka nakładana na całą długość kosmyków. Po spłukaniu jej przychodzi czas na umycie włosów oraz staranne usunięcie pozostałości po zastosowanym na początku kosmetyku. Kto powinien szczególnie zainteresować się tą techniką? To opcja polecana zwłaszcza osobom, które borykają się z problemem przetłuszczonych włosów. Metoda OM raczej nie zda egzaminu przy włosach suchych.

Metoda OMO – dlaczego warto?

Nieco bardziej rozbudowana i czasochłonna jest trzyelementowa metoda OMO, która stanowi swego rodzaju połączenie metody OM oraz MO. Pierwszy krok to nałożenie delikatnej odżywki, co uznaje się za wstęp do wykonywania dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. W następnej kolejności zachodzi mycie włosów szamponem. Końcowym etapem jest zaaplikowanie na kosmyki nieco mocniejszej odżywki, czym zamyka się cały rytuał. Wskazane rozwiązanie jest polecane osobom, które mają zniszczone, łamliwe oraz suche włosy (farbowane lub rozjaśniane) i chcą je dogłębnie wzmocnić oraz intensywnie odżywić. Możesz poszczycić się falowanymi albo kręconymi kosmykami? Metoda OMO jest także dla Ciebie, ponieważ pozwoli Ci wydobyć naturalny skręt.

Czym jest metoda kubeczkowa mycia włosów?

Ostatnia propozycja to kubeczkowa metoda mycia włosów, która jest hitem wśród włosomaniaczek. Na czym polega ta technika? Punktem wyjścia jest rozcieńczenie szamponu niewielką ilością wody, aż do wytworzenia piany, którą później nakłada się na głowę. To opcja polecana osobom, które mają wrażliwą skórę głowy oraz borykają się z problemem w postaci poplątanych kosmyków. Jakie rezultaty przynosi kubeczkowa metoda mycia włosów? Na tej liście umieszcza się między innymi następujące kwestie: niemarnowanie szamponu, skuteczne usunięcie nadmiaru sebum oraz łatwość rozczesywania.

Sposoby mycia włosów – który wybrać? Podpowiadamy

Zaprezentowane powyżej zestawienie jednoznacznie pokazuje, że jest wiele metod mycia włosów. Warto je wieloaspektowo przeanalizować, aby wybrać rozwiązanie skrojone na miarę indywidualnych potrzeb – rodzaju włosów, stanu skóry głowy oraz czasu, jakim się dysponuje.