Masz matowe włosy bez połysku? Zastanawiasz się, co można zrobić w takim przypadku, żeby zapomnieć o tym problemie oraz przywrócić kosmykom zdrowy blask? Jest co najmniej kilka możliwości. Sprawdź najpopularniejsze sposoby na matowe włosy i zastosuj je w praktyce, aby poprawić kondycję swojej fryzury!

Jakie są przyczyny matowych włosów?

Pierwszy krok, jaki należy uczynić, to udzielenie odpowiedzi na pytanie: dlaczego mam matowe włosy? A trzeba wiedzieć, że potencjalnych przyczyn takiego stanu może być wiele. Najczęściej za winowajcę uznaje się nieprawidłową pielęgnację (w tym zły dobór kosmetyków, niewłaściwą technikę mycia, czy korzystanie z urządzeń do stylizacji na gorąco bez specjalistycznej termoochrony). Inne powody związane są z prowadzonym stylem życia, a więc będzie to: nieodpowiednia dieta i wynikające z tego niedobory składników odżywczych, witamin oraz minerałów, stres, czy niewystarczająca ilość snu. Istotne znaczenie ma również negatywny wpływ czynników środowiskowych, chociażby takich jak zanieczyszczenia powietrza.

Jak dodać blasku matowym włosom?

Dobra wiadomość jest następująca – włosom pozbawionym blasku można pomóc (i to na wiele sposobów). Jak się do tego zabrać, aby osiągnąć upragnione rezultaty? Kluczem do sukcesu jest oczywiście odkrycie przyczyny i dopasowanie odpowiedniego rozwiązania. W większości przypadków wiele dobrego zdziała zmiana dotychczasowych nawyków pielęgnacyjnych oraz dopasowanie kosmetyków do rodzaju włosów i unikanie silnych preparatów (na przykład mocno oczyszczających szamponów). Warto regularnie sięgać po maski, sera, płukanki albo oleje o działaniu nawilżającym oraz wygładzającym. Ponadto od czasu do czasu zaleca się wykonać peeling skóry głowy, co pozwoli zadbać o higienę, usuwając nadmiar sebum, czy martwy naskórek.

Ważne, żeby świadoma pielęgnacja uwzględniała mycie włosów metodą OMO (odżywka-szampon-odżywka). Kolejnym nawykiem musi stać się wystrzeganie się wysokiej temperatury: woda stosowana do mycia nie powinna być zbyt gorąca (zwłaszcza do ostatniego płukania warto użyć chłodnej wody), trzeba także rozważnie korzystać z suszarki, prostownicy, czy lokówki. Nie można też przesadzać z farbowaniem, które jak wiadomo, osłabia kosmyki. Jakie są jeszcze sposoby na matowe włosy? Liczą się też dokonywane codziennie wybory związane chociażby ze stosowaną dietą, która powinna być zdrowa, zbilansowana i urozmaicona, konieczne jest również wystarczające nawadnianie organizmu oraz zrezygnowanie z używek.

Sposoby na matowe włosy – podsumowanie

Każdy przyzna, że przesuszone, matowe włosy nie prezentują się atrakcyjnie, przez co niektóre osoby uznają je za swój kompleks. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że taki stan kosmyków może świadczyć nawet o jakichś problemach zdrowotnych. Dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu. Podstawowym składnikiem recepty na sukces jest tutaj świadoma pielęgnacja, w ramach której stawia się na wysoką jakość kosmetyków oraz minimalizm w zakresie ilości wykorzystywanych preparatów. Zapamiętaj zaprezentowane wskazówki i już teraz przekonaj się, które sposoby na matowe włosy okażą się skuteczne w Twoim przypadku!